DD15S10WE2S/AA
Positronic
Product No:
DD15S10WE2S/AA
Description:
CONN D-SUB HD RCPT 15POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A
Backset Spacing -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Positronic
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density
Operating Temperature -55°C ~ 125°C