DD50P365TXLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DD50P365TXLF
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold, GXT™
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Contact Material Copper Alloy
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C