DDL50S565GTLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DDL50S565GTLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold, GXT™
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C