DEO2V2P343G30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DEO2V2P343G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 2POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C