DF12.1250.7110.1
SCHURTER Inc.
Product No:
DF12.1250.7110.1
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.80mm x 75.50mm
Approval Agency cULus, ENEC
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Panel Mount, Flange
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series DF12
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness -
Current Rating - Appliance Inlet 10A
Connector Style IEC 320-C14
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Mfr SCHURTER Inc.
Accomodates a Fuse No
Features -
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Package Bulk
Switch Features Circuit Breaker, Switch On-Off
Current Rating - Filter 10A