Home / Headers, Male Pins / DF13A-10P-1.25H(20)
minImg
DF13A-10P-1.25H(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13A-10P-1.25H(20)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.142" (3.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C