Home / Headers, Male Pins / DF13A-20DP-1.25V(50)
minImg
DF13A-20DP-1.25V(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13A-20DP-1.25V(50)
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.189" (4.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Series DF13
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Insulation Color Beige
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 5.8mm