DF18D-20DP-0.4V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF18D-20DP-0.4V(51)
Description:
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.046" (1.16mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF18
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts
Pitch 0.016" (0.40mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Features -
Package Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights 1.5mm