DF30FC-10DS-0.4V(82)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF30FC-10DS-0.4V(82)
Description:
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF30
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Pitch 0.016" (0.40mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Features -
Package Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights 0.9mm