DF37C-40DS-0.4V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF37C-40DS-0.4V(51)
Description:
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.038" (0.97mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF37
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Pitch 0.016" (0.40mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Features -
Package Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights 0.98mm