DF3Z-13P-2V(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3Z-13P-2V(20)
Description:
CONN HEADER SMD 13POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 13
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Series DF3
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Beige
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 7.7mm, 8.4mm