Home / Headers, Male Pins / DF7-2P-7.92DS(25)
minImg
DF7-2P-7.92DS(25)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF7-2P-7.92DS(25)
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 7.92MM
User Guide
Insulation Height 0.303" (7.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.312" (7.92mm)
Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series DF7
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Beige
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 2
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)