DH221NBSY12
CIT Relay and Switch
Product No:
DH221NBSY12
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Yellow
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Circuit DPST-NO/NC
Mechanical Life -
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series DH
Type Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V