DLR1P47J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DLR1P47J-F
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.768" L x 0.413" W (19.50mm x 10.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series DLR
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.47 µF