DME4P56K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DME4P56K-F
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series DME
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.56 µF