DP-241-6-120L
Signal Transformer
Product No:
DP-241-6-120L
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
User Guide
Center Tap Yes
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2500Vrms
Voltage - Primary 115V, 230V
Secondary Winding(s) Single
Height - Seated (Max) 49.80mm
Size / Dimension 82.60mm L x 44.30mm W
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Weight 1.1 lbs (499 g)
Current - Output (Max) 250mA
Primary Winding(s) Dual
Series Two-4-One™
Type Laminated Core
Power - Max 30VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 120V