DPC-16-640B11
Pulse Electronics
Product No:
DPC-16-640B11
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Voltage - Isolation 1500Vrms
Voltage - Primary 115V, 230V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 41.28mm
Size / Dimension 47.63mm L x 36.53mm W
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Weight 0.563 lb (255.37 g)
Current - Output (Max) Parallel 1.28A, Series 640mA
Primary Winding(s) Dual
Series PC Plug-In
Type Laminated Core
Power - Max 10VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 8V, Series 16V