DPC-40-110
Signal Transformer
Product No:
DPC-40-110
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Voltage - Isolation 1500Vrms
Voltage - Primary 115V, 230V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 34.92mm
Size / Dimension 41.30mm L x 31.80mm W
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Weight 0.313 lb (141.97 g)
Current - Output (Max) Parallel 220mA, Series 110mA
Primary Winding(s) Dual
Series DPC
Type Laminated Core
Power - Max 4.4VA
Mfr Signal Transformer
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 20V, Series 40V