DPD055050-P7N
CUI Inc.
Product No:
DPD055050-P7N
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.5V 2.8W
User Guide
Operating Temperature -
Polarization Negative Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Approval Agency -
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 500mA
Series -
Power (Watts) 2.8 W
No Load Power Consumption -
Cord Length 72" (1.83m)
Region Utilized North America
Efficiency -
Voltage - Output 5.5V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 120VAC