DPM2P22K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPM2P22K-F
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Size / Dimension 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series DPM
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.22 µF