DPU01M-15
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
DPU01M-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Package:
6-SIP
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
In Stock : 1997
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.5mm x 6.1mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 33mA, 33mA
Supplier Device Package 6-SIP
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 10.8V
Series DPU01 (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 78%