DR74-8R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
DR74-8R2-R
Description:
FIXED IND 8.2UH 2.53A 44.1 MOHM
In Stock : 5095
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.171" (4.35mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.53 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 44.1mOhm
Series DR
Inductance 8.2 µH