DRA74-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 3.41A 24MOHM SMD
In Stock : 446
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Current - Saturation (Isat) 4.38A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.171" (4.35mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.41 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 24mOhm
Series DRA
Inductance 4.7 µH