DRH-120-48
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
DRH-120-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 780V
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 2.5A
AC Voltage - Input 340 ~ 550 VAC
DC Voltage - Input (Min) 480V
Efficiency 86%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features Adjustable Output
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Input Type AC or DC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 48V
Size / Dimension 3.94" L x 2.58" W x 4.93" H (100.0mm x 65.5mm x 125.2mm)
Number of Outputs 1
Series DRH-120 (120W)
Power (Watts) 120W