Home / DIP Switches / DS04-254-2-02BK-SMT
minImg
DS04-254-2-02BK-SMT
CUI Devices
Product No:
DS04-254-2-02BK-SMT
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
In Stock : 25767
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Level Flush, Recessed
Number of Positions 2
Termination Style Gull Wing
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Slide (Standard)
Current Rating (Amps) 25mA
Contact Finish Gold
Circuit SPST
Height Above Board 0.167" (4.25mm)
Mechanical Life -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series DS04-254-SMT
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Length 0.239" (6.08mm)
Electrical Life 2,000 Cycles
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm), Full