DS2E-M-DC1.5V
Panasonic Electric Works
Product No:
DS2E-M-DC1.5V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 2 A
Coil Current 267 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.6 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 0.15 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series DS
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 1.5VDC
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Must Operate Voltage 1.05 VDC