Home / Oscillators / DSA1001DL1-060.0000TVAO
minImg
DSA1001DL1-060.0000TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1001DL1-060.0000TVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC AUTO LP -40C-105C 50PPM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Disable) (Max) 15µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 10.5mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q100
Series DSA1001
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-VDFN
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Output CMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 60 MHz