Home / Oscillators / DSC1121CE5-048.0000T
minImg
DSC1121CE5-048.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1121CE5-048.0000T
Description:
MEMS OSC., LOW JITTER, 48MHZ, LV
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 35mA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±10ppm
Current - Supply (Max) 22mA
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Ratings -
Series DSC1121
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 6-VDFN
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Output CMOS
Base Resonator MEMS
Mfr Microchip Technology
Frequency 48 MHz