Home / Oscillators / DSC6001JI2B-006.1440T
minImg
DSC6001JI2B-006.1440T
Microchip Technology
Product No:
DSC6001JI2B-006.1440T
Description:
MEMS OSCILLATOR, ULTRA LOW POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings AEC-Q100
Series DSC60XXB
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-VLGA
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Mfr Microchip Technology
Frequency 6.144 MHz