Home / Oscillators / DSC6112CE1A-070.0000T
minImg
DSC6112CE1A-070.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6112CE1A-070.0000T
Description:
MEMS OSCILLATOR ULTRA LOW POWER
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 80µA (Typ)
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Ratings AEC-Q100
Series DSC61XX
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-VDFN
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Mfr Microchip Technology
Frequency 70 MHz