Home / Oscillators / DSC6301CI1AA-024.0000
minImg
DSC6301CI1AA-024.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6301CI1AA-024.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
SPREAD SPECTRUM MEMS OSCILLATOR,
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth ±0.25%, Center Spread
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Ratings -
Series DSC63XX
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-VDFN
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Output LVCMOS
Base Resonator MEMS
Mfr Microchip Technology
Frequency 24 MHz