DSF205Q3R0
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DSF205Q3R0
Description:
CAP 2F -10% +30% 3V THROUGH HOLE
In Stock : 917
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Tolerance -10%, +30%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 3 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 1kHz
Series DSF
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2 F