Home / Solenoids / DSML-1153-12C
minImg
DSML-1153-12C
Delta Electronics
Product No:
DSML-1153-12C
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
SOLENOID LATCH PULL CONT 12V
In Stock : 127
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Diameter - Shaft 0.438" (11.13mm)
Bushing Thread -
Termination Style Quick Connect - 0.110"/0.187"
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension 2.010" L x 1.000" W x 1.220" H (51.05mm x 25.40mm x 30.99mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Weight -
Shaft Detail Clevis
DC Resistance (DCR) 20Ohm
Series DSML
Power (Watts) 7 W
Type Open Frame Latching (Pull)
Technology Electromechanical
Mfr Delta Electronics
Duty Cycle Continuous
Stroke Length 0.750" (19.05mm)