Home / Microcontrollers / DSPIC30F6014A-30I/PT
minImg
DSPIC30F6014A-30I/PT
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F6014A-30I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
User Guide
Core Processor dsPIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 30 MIPs
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 68
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
EEPROM Size 4K x 8
Series dsPIC™ 30F
Package / Case 80-TQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 144KB (48K x 24)
Package Tray
Data Converters A/D 16x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V