Home / Microcontrollers / DSPIC33FJ64GP802-H/SO
minImg
DSPIC33FJ64GP802-H/SO
Microchip Technology
Product No:
DSPIC33FJ64GP802-H/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
User Guide
Core Processor dsPIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Speed 20 MIPS
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 21
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SOIC
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Package Tube
Data Converters A/D 10x10b/12b; D/A 2x16b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V