DTS120125UDC-P5/RN
CUI Inc.
Product No:
DTS120125UDC-P5/RN
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 40°C
Polarization Negative Center
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approval Agency -
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 1.25A
Series -
Power (Watts) 15 W
No Load Power Consumption -
Cord Length 72" (1.83m)
Region Utilized -
Efficiency 70%
Voltage - Output 12V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC