DTS240050SUDC-P13P
CUI Inc.
Product No:
DTS240050SUDC-P13P
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency -
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.243 lb (110.22 g)
Current - Output (Max) 500mA
Series -
Power (Watts) 12 W
No Load Power Consumption -
Cord Length 72" (1.83m)
Region Utilized -
Efficiency 65%
Voltage - Output 24V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC