DW-02-10-S-S-490
Samtec Inc.
Product No:
DW-02-10-S-S-490
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 2
Color Black
Length - Post (Mating) 0.230" (5.842mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.490" (12.446mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)