DW-02-10-T-S-530
Samtec Inc.
Product No:
DW-02-10-T-S-530
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 2
Color Black
Length - Post (Mating) 0.190" (4.826mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.530" (13.462mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)