DW-02-11-G-D-550
Samtec Inc.
Product No:
DW-02-11-G-D-550
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 4
Color Black
Length - Post (Mating) 0.270" (6.858mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.550" (13.970mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)