DW-03-07-F-D-236
Samtec Inc.
Product No:
DW-03-07-F-D-236
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.084" (2.134mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.430" (10.922mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.236" (5.994mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)