DW-04-12-F-D-570
Samtec Inc.
Product No:
DW-04-12-F-D-570
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.350" (8.890mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.570" (14.478mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)