DW-05-20-G-D-485
Samtec Inc.
Product No:
DW-05-20-G-D-485
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Color Black
Length - Post (Mating) 0.535" (13.589mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.485" (12.319mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)