DW-06-08-F-S-250
Samtec Inc.
Product No:
DW-06-08-F-S-250
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.170" (4.318mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)