DW-06-11-T-S-570
Samtec Inc.
Product No:
DW-06-11-T-S-570
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Length - Post (Mating) 0.250" (6.350mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.570" (14.478mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)