DW-07-09-T-S-395
Samtec Inc.
Product No:
DW-07-09-T-S-395
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 7
Color Black
Length - Post (Mating) 0.225" (5.715mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.395" (10.033mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)