DW-07-13-F-S-890
Samtec Inc.
Product No:
DW-07-13-F-S-890
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 7
Color Black
Length - Post (Mating) 0.230" (5.842mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.890" (22.606mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)