DW-08-10-T-D-470
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-10-T-D-470
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.250" (6.350mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.470" (11.938mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)