DW-10-12-T-S-540
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-12-T-S-540
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 10
Color Black
Length - Post (Mating) 0.380" (9.652mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.540" (13.716mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)