DW-11-15-G-S-236
Samtec Inc.
Product No:
DW-11-15-G-S-236
Description:
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 11
Color Black
Length - Post (Mating) 0.284" (7.214mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.236" (5.994mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)